برگزاری اولین همایش ملی دستاوردهای نوین در آموزش، ادبیات و مترجمی زبان انگلیسی

توسط منتشر شده در : اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۰دسته بندی: اخبار

برگزاری”نخستین همایش ملی دستاوردهای نوین در آموزش، ادبیات و مترجمی زبان انگلیسی”

به صورت مجازی در موسسه آموزش عالی زند شیراز

مراسم افتتاحیه “نخستین همایش ملی دستاوردهای نوین در آموزش، ادبیات و مترجمی زبان انگلیسی” به میزبانی موسسه آموزش عالی زند شیراز و با همکاری دانشگاه شیراز، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، انجمن TELLSI و پایگاه سیویلیکا در سالن همایش های موسسه آموزش عالی زند شیراز با حضور مسئولین دانشگاه شیراز، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، رئیس همایش، دبیر علمی، دبیر اجرایی و سایر دست اندر کاران به صورت مجازی برگزار گردید.

مهدی مخبری، رییس موسسه و رییس همایش، ضمن خوش آمد گویی به حاضرین در مراسم و مخاطبین مجازی، از همکاری سایر دانشگاه ها در برگزاری این رویداد مهم قدردانی نمود. او خاطر نشان ساخت که اندیشه همایش بر اهمیت زبان انگلیسی به عنوان زبان گسترش دانش روز متمرکز است و آرزو نمود که روزی زبان فارسی، که زبان عشق و عرفان و مهر ورزی است زبان همه اندیشمندان عالم باشد. ایشان عنوان نمود که ما زبان شناسان و دانشمندان علم زبان را پیام رسان “پندار” و “گفتار” خداوند حکیم می دانیم و وجود آنان را ارج می نهیم. وی بیان نمود موسسه آموزش عالی زند شیراز افتخار دارد که اکنون پس از شانزده سال از آغاز فعالیت خود که با رشته زبان و ادبیات انگلیسی شروع شد، اکنون با داشتن نزدیک به ۴۰ رشته آموزشی و حدود ۹۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی، بزرگترین مؤسسه آموزش عالی غیر دولتی استان و جنوب کشور محسوب میشود. همچنین این موسسه در نظر دارد تا افزون بر آموزش، با افزایش توان خود در پژوهش، مهارت آموزی، کارآفرینی و ثروت آفرینی علمی جایگاه خود را به عنوان دانشگاه نسل سوم و چهارم ارتقاء ببخشد. این همایش بخشی از رسالت این مؤسسه برای حضور در مجامع علمی و اجتماعی و کمک به پیشرفت کشور ایران اسلامی است.
دکتر محمد جواد دهقانی، رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با ذکر این نکته که موسسه آموزش عالی زند شیراز بزرگ ترین و منظم ترین موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی غیر دولتی در استان و جنوب کشور می باشد و ضمن تقدیر از دست اندر کاران برگزاری این همایش به ذکر اهمیت پژوهش و کار آفرینی در حوزه علوم انسانی اشاره نمود. وی همچنین حوزه های مختلف علوم انسانی و پژوهش را از دیدگاه علمی بررسی و به ارائه راهکارهای توانمند سازی محققان در توسعه پژوهش های کاربردی پرداخت. دکتر دهقانی به نقش آموزش زبان انگلیسی و همچنین آموزش زبان فارسی اشاره کرد. ایشان با توجه به اینکه کلیه مقالات منتشر شده در مجلات علمی معتبر به زبان انگلیسی می باشد به اهمیت تبدیل زبان فارسی به انگلیسی و برعکس اشاره نمود و با معرفی پایگاه های الکترونیک مختلف توجه پژوهشگران را به درخواست پذیرش مقاله در مجلات علمی معتبر معطوف کرد. وی ضمن معرفی خدمات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری که در حال حاضر امکان دسترسی رایگان علاقه مندان به مجلات عامی معتبر و نشریات را صادر ساخته به معرفی پایگاه الکترونیکی پرداخت که در آن مجلات علمی ISI دارای اهمیت کمتر معرفی شده است. او اضافه کرد در این پایگاه بیش از ۱۶ هزار عنوان مجله وجود دارد که علاقه مندان به نشر آثار پژوهشی خود، باید قبل از درخواست انتشار به اعتبار مجله مورد نظر توجه نمایند. دکتر دهقانی در پایان ضمن تشکر از همت موسسه آموزش عالی زند شیراز در برگزاری همایش تشکر کرد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز ابتدا نگاهی به سیاست های این موسسه در سه حوزه آموزش، پژوهش و کارآفرینی اشاره کرد و آن را از بزرگ ترین و معتبر ترین موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی غیر دولتی جنوب کشور بر شمرد.
سید محمد جواد زبرجد با اشاره به سختی های برگزاری چنین همایش هایی که در شرایط همه گیری بیماری کرونا برنامه ریزی صورت گرفته در اجرای دقیق کنفرانس قدردانی نمود. دکتر زبرجد در بیاناتی توجه پژوهشگران جوان به نقش و اهمیت پژوهش در پویایی دانشگاه و موسسات آموزش عالی کشور اشاره نمود و خاطر نشان ساخت با بررسی های انجام شده در سطح دانشگاه شیراز، موسسه آموزش عالی زند شیراز به عنوان یک موسسه پویا در این حوزه خود را نشان داده است.
دبیر علمی همایش به نقش کنفرانس ها در ارائه دیدگاه های جدید به جهان علم اشاره نمود و عنوان کرد پژوهش با ایده های سازنده یک پل ارتباطی میان دستاوردهای گذشته و آینده می باشد. پروفسور فیروز صدیقی در ادامه به معرفی سخنرانان کلیدی این همایش پرداختند و از اعضای هیئت موسس و استاد بازنشسته دانشگاه شیراز به دلیل پشتیبانی و حمایت از این رویداد سپاسگزاری نمودند.
پروفسور ناصر رشیدی عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و دبیر علمی همایش به ارائه اهداف کنفرانس بر مبنای گردهمایی محققان از سراسر کشور در راستای تبادل ایده ها و تشویق نوآوری در آموزش پرداختند. ایشان در ادامه به ارائه چارچوب کلی همایش و گزارش کارگاه های تخصصی برگزار اشاره نمودند. همچنین خاطر نشان ساختند که این رویداد می تواند روشنگر افق های پژوهشی جدیدی در حوزه های آموزش، ادبیات، مترجمی و زبان شناسی باشد.
دبیر اجرایی همایش به معرفی کنفرانس و برگزاری آن در شرایط بحرانی ویروس کرونا پرداخت و با معرفی موسسه آموزش عالی زند شیراز، آن را یکی از بزرگ ترین و مجهزترین موسسات آموزش عالی در سطح کشور و به ویژه منطقه جنوب برشمرد. دکتر شیوا صدیقی از حامیان ارزشمند کنفرانس از جمله دانشگاه شیراز، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، انجمن TELLSI و پایگاه سیویلیکا در سالن همایش های موسسه آموزش عالی زند شیراز با حضور مسئولین دانشگاه شیراز قدردانی نمود و اعلام کرد همراهی و مشارکت هریک از حامیان، مجریان و دست اندر کاران باعث گردید شاهد برگزاری این همایش بزرگ در سطح ملی باشیم. در ادامه ایشان به گزارش آماری همایش از زمان پذیرش آثار پرداخت. وی گفت در مجموع بیش از ۲۳۰ مقاله به دبیرخانه همایش رسید که با همکاری ۵۸ داور از بهترین اساتید دانشگاه های کشور ۸۴ مقاله برای ارائه شفاهی و ۳۷ به عنوان پوستر مورد پذیرش قرار گرفتند. ایشان در ادامه به بیان این نکته که ۶۰ درصد از اعضای کمیته علمی این همایش از اساتید برجسته دانشگاه های کشور در حوزه آموزش، ادبیات و مترجمی زبان انگلیسی پرداخت.
در ادامه سخنرانان به ارائه مقالات خود به صورت مجازی پرداخته و همچنین در طول همایش سخنرانان کلیدی، پروفسور فریده پورگیو عضو محترم هیئت علمی بازنشسته دانشگاه شیراز، پرفسور قنسولی استاد دانشگاه فردوسی مشهد و پرفسور جلیلی فر استاد دانشگاه شهید چمران اهواز به سخنرانی پرداختند. گفتنی است این کنفرانس با ارائه بیش از ۱۲۰ مقاله در قالب سخنرانی و پوستر که به صورت موازی انجام گردید ادامه یافت. کنفرانس در ساعت ۲۰ با اجرای مراسم اختتامیه و انتخاب و معرفی مقالات برتر، اهداء لوح به برگزارکنندگان به پایان رسید.