برگزاری اولین کنفرانس ملی مطالعات کاربردی نوین در علوم ورزشی و سلامت در شیراز

By Published On: October 21, 2023Categories: اخبار

به گزارش روابط عمومی زند، رئیس موسسه آموزش عالی دانشگاه زند شیراز با اشاره به محورهای این همایش گفت: فیزیولوژی ورزشی، مدیریت ورزشی ، آسیب شناسی و بیومکانیک ورزشی و همچنین روانشناسی و رفتار حرکتی از سر فصل های این همایش ملی است.

سید ابراهیم حسینی محور فیزیولوژی ورزشی را تشریح کرد و افزود: فیزیولوژی و علم تمرین در زمینه سلامت، فیزیولوژی فعالیت‌های ورزشی گروه خاص، ورزش و دیابت، ورزش و بیماری های قلبی- عروقی، ورزش و کبد و ورزش و سرطان از جمله مباحث این کنفرانس است.

مدیریت امکان و تاسیسات ورزشی، مدیریت اوقات فراغت ورزشی و تفریحی، مدیریت راهبردی و سازمان‌های ورزشی، مدیریت بازاریابی و رویدادهای ورزشی، مدیریت انتظامی ایمنی و امنیت رویدادهای ورزشی از جمله محورهای مدیریت ورزشی بود که حسینی به آن اشاره کرد.

وی ادامه داد: آسیب شناسی و پیشگیری از آسیب های ورزشی، تمرین درمانی و حرکات اصلاحی ، یافته های نوین در حوزه ورزش معلولین، بیومکانیک و فن آوری ورزشی نیز از جمله محورهای آسیب شناسی و بیومکانیک ورزشی که در این همایش مطرح است.

رئیس موسسه آموزش عالی  زند شیراز اظهارداشت: روانشناسی سلامت و کار سازمانی، ورزش و سلامن روان ، سبک زندگی سالم، روانشناسی رفتارهای عادی و روانشناسی یادگیری و کنترل حرکتی از جمله مواردی است که در محور روانشناسی و رفتار حرکتی آموزش داده می شود.

پیشگیری از بسیاری از بیماری ها با فعالیت بدنی

دبیر علمی همایش اولین کنفرانس ملی مطالعات کاربردی نوین در علوم ورزشی و سلامت نیز در ادامه این مراسم گفت: امروزه ورزش و فعالیت بدنی ابعاد بسیاری یافته است که می توان به ابعاد سیاسی، اقتصادی، بهداشتی، روانی و…. آن اشاره کرد.

اسکندر رحیمی افزود: از دیدگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، فعالیت بدنی تاثیر بسیار زیادی در سلامتی دارد و درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها با فعالیت بدنی امکان پذیر است.

عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی زند شیراز گفت: فعالیت بدنی امروزه در پیشگیری از بیماری های دیابت، قلبی و عروقی، برخیاز انواع سرطان و اضافه وزن موثر است.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این همایش آشنایی افراد و خانواده ها با فواید حاصل از فعالیت بدنی و در نتیجه کاهش بار بیماری ها و کاهش بار مالی خانواده و دولت است.

نماینده شورای عالی عتف نیز در این همایش گفت: دانشگاه زند در حوزه های مختلف موفق عمل کرده است و همایش های این چنینی فرصت خوبی برای تبادل نظر است تا یک ایده تحقیقاتی و پژوهشی به ذهن دانشجویان خطور می کند.

آیت اله رزمجو با اشاره به اینکه بسیاری از مطالعات و طرح ها در خروجی همین همایش ها به وجود می آید، افزود: در دانشگاه زند دامنه این کریدور فعال است و با برگزاری همایش های ملی پویایی را در این دانشگاه می بینیم.

وی تصریح کرد: همیشه از تجربیات گذشتگان بهره بردای و به آنها افتخار کرده ایم اما برای نسل آتی باید دستاورد جدیدی داشته باشیم.

رزمجو با بیان اینکه باید کمک شود دانشگاه زند به برندی برای کشور تبدیل شود، گفت: امروز فعالیت های موسسه آموزش عالی زند می تواند در کشور نقش آفرینی کند.

وی عنوان کرد: در یکی دو سال آینده باید این موسسه به دانشگاه تبدیل شود و این فرصت به فرصت های کم نظیر شیراز افزوده شود.

ورزش پدیده ای فراگیر و تاثیر گذار در حوزه های مختلف است

دبیر اجرایی همایش و عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی زند شیراز گفت: امروزه از ورزش می توان به عنوان یک پدیده ای فراگیر و تاثیر گذار در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی نام برد که علاوه بر نقش برجسته آن بر سلامت می تواند بر رشد و توسعه ابعاد وجودی انسان مؤثر باشد.

هما شیخانی با اشاره به اینکه هفته تربیت بدنی و ورزش را به جامعه بزرگ ورزش کشور و به ویژه استان فارس از کلیه اساتید و پژوهشگران در حوزه علوم ورزشی که نقش موثری در ارتقاء جایگاه ورزشی این کشور را دارند تقدیر کرد و افزود: اولین کنفرانس مطالعات کاربردی نوین در علوم ورزشی و سلامت گرامی میداریم در این راستا موسسه آموزش عالی زند شیراز به منظور بررسی دستاوردهای نوین در حوزه علوم ورزشی از سال گذشته اقدامات لازم را در خصوص برگزاری اولین کنفرانس مطالعات کاربردی نوین در علوم ورزشی و سلامت انجام داد.

عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی دانشگاه زند شیراز، ادامه داد: این همایش در محورهای مختلفی شامل فیزیولوژی ورزشی مدیریت ورزشی روانشناسی و رفتار حرکتی و آسیب شناسی و بیومکانیک ورزشی برگزار می شود که در مجموع بیش از ۱۷۰ مقاله در حوزه های مختلف به دبیرخانه ارسال شد.

شیخانی افزود: مقالات توسط بیش از ۴۰ استاد در سراسر کشور مورد ارزیابی قرار گرفت و در مجموع ۱۰۰ مقاله به صورت ارائه شفاهی و پوستر پذیرفته شدند.

دبیر اجرایی همایش یادآور شد: کمیته داوری و علمی این همایش را اساتید فرهیخته ای تشکیل دادند که بیش از ۶۰ درصد آنها خارج از استان فارس بودند.

پنجمین همایش ملی با حمایت ISC و Civilica  

معاون پژوهشی موسسه آموزش عالی زند شیراز نیز در ادامه با قدردانی از دانشجویان علاقمند به حوزه علوم ورزشی که در این رویداد شرکت کردند، گفت: گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی موسسه آموزش عالی پاسارگاد شیراز از اساتید هیات علمی، همکار و دانشجویان توانمندی برخوردار است اما به این توانمندی ها بسنده نکردیم و از اساتید و دانشجویان نخبه سراسر کشور نیز دعوت به عمل آوردیم.

شیوا صدیقی افزود: با توجه به اهمیت این رویداد و پیگیری های صورت گرفته از طرف معاونت پژوهشی موفق شدیم حمایت موسسه پایش علوم فن آوری جهان اسلام و پایگاه مرجع دانش سیویلیکا را در راستای نمایه سازی مقالات داشته باشیم.

وی ادامه داد: این همایش پنجمین همایش ملی است که با حمایت ISC و Civilica برگزار می شود که با استقبال گسترده ای از پژوهشگران ، سازمان ها و ارگان ها روبرو بوده است‌.

صدیقی به حامیان اصلی این رویداد نیز اشاره کرد و گفت: دانشگاه خوارزمی ،دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت، فیروزآباد، گچساران، اداره کل ورزش و جوانان استان فارس ، دانشگاه علوم انتظامی امیر، پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی مرکز شورای شهر شیراز، فدراسیون آمادگی جسمانی ایران، هیات آمادگی جسمانی استان فارس ، هیات دوچرخه سواری استان فارس و… از جمله حامیان این رویداد ملی هستند.

وی افزود: این همایش با هدف به اشتراک گذاری آخرین دستاوردهای و یافته های نوین در حوزه های مختلف ورزشی برگزار شده است.

گفتنی است در بخش دیگری از این مراسم چهار کارگاه با عناوین، تحقق سلامتی و تندرستی با تاکید بر ویژگی های فیزیکی بدل و بهره گیری از قوانین فیزیکی توسط دکتر حیدر صادقی،سایکل توریست ( سفر با دوچرخه )‌، تغذیه ورزشی ویژه هایپرتروفی عضلانی دکتر عباسعلی گائینی، اصول تمرین در تناسب اندام و کاهش وزن دکتر مجید رجبی برگزار شد.