آیین بازگشایی دانشگاه ها

توسط منتشر شده در : مهر ۱۸, ۱۳۹۸دسته بندی: اخبار

آئین بازگشایی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با حضور استاندار فارس برگزار شد.

در این مراسم که با حضور مراکز آموزشی بزرگ استان برگزار شد زند هم مثل همیشه به خوبی در میان این مراکز درخشید

دکتر رحیمی گفت؛

اجازه دهید دانشجویان آزادانه حرفشان را بزنند/ رسالت دانشگاه و دانشجویان در عبور کشور از تنگناهای کنونی حائز اهمیت است

استاندار فارس در آیین بازگشایی دانشگاه های استان ضمن تبریک به دانشجویانی که وارد مرحله جدیدی از زندگی علمی و اجتماعی خود شده اند، انتخاب استان فارس و شهر و دانشگاه شیراز برای تحصیل را انتخابی احسن توصیف کرد و افزود:  شما استانی را برگزیده اید که مرکز این استان سومین حرم اهل بیت (ع) و هر گوشه از آن خواستگاه علما ، فقها، فلاسفه، ادبا و اطبا حاذقی است که شناسنامه فرهنگی، هنری، علمی و ادبی کشور اسلامی ما محسوب می شوند.

وی با اشاره به این فرمایش رهبر معظم انقلاب که دانشگاه شیراز را دارالعلمی در دارالعلم دانسته اند ، این توصیف معظم له بیانگر جایگاه والای این دانشگاه است ، عنوان کرد: همانگونه که تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان آن موجب افتخار است ما نیز به میزبانی فرزندان و آینده سازان کشور افتخار می کنیم.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اهمیت جایگاه و رسالت دانشگاه و دانشجو اظهار کرد: بی تردید دانشجویان عزیز خود را برای یک تغییر و حرکت رو به جلو و متفاوت آماده کرده و به این امر آگاه هستند که  نام دانشجو به معنای فردی در جستجوی علم دانش است که این معنا تحقیق و پژوهش را نیز در پی دارد.

دکتر رحیمی علم آموزی، خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی را از وظایف دانشجویان برشمرد و تاکید کرد: دانشگاه ها باید بستر مناسب را جهت تحقق این وظایف فراهم کنند.

استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت فعالیت تشکل های دانشجویی در حوزه های مختلف فرهنگی ، اجتماعی ، صنفی و… خاطرنشان کرد: حضور جوانان در این تشکل ها و آموختن گفتگو ، انتقاد ، نقد پذیری ، کسب تجربه و آزمون و خطا در راستای فعالیت های گروهی نیاز امروز جامعه است.

وی از مسئولان دانشگاه خواست اجازه دهند دانشجویان آزادانه حرفشان را بزنند و نظراتشان را بیان چرا که بی شک هزینه آزمون و خطا در جامعه کوچکی همچون دانشگاه بسیار کمتر از جامعه اصلی خواهد بود و دانشجویان با این تجاربی کهن کسب می کنند می توانند از تکرار خطاهای خود در آینده جلوگیری کنند.

دکتر رحیمی از متولیان دانشگاه ها خواست دانشجویان را همچون فرزندان خود بدانند و با نصیحت ، اندرز و راهنمایی دلسوزانه نقاط ضعف آنها را بازگو کرده و راه درست را نشان دهند.

وی همچنین تاکید کرد: فعالیت تشکل های دانشجویی باید در چارچوب قانون انجام شود.

نماینده عالی دولت در استان فارس به تشریح شرایط کنونی کشور پرداخت و افزود: با توجه به اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران اهداف والایی همچون استقلال و آزادی و مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم و استکبار از سوی بنیان گذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) تبیین شده است که برای تحقق این اهداف که برخواسته از آموزه های دینی ما است هزینه های زیادی همچون جنگ هشت ساله را متحمل شده ایم.

وی با اشاره به اینکه امروز جنگ دشمن از طریق تحریم ها متفاوت از دوران دفاع مقدس است و در سطح همه جامعه  خانواده ها گسترده شده است ، گفت: دانشگاه و دانشجویان در برابر  این تحریم ها رسالتی بر عهده دارد که این رسالت در بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری تبیین شده است.

استاندار فارس با بیان اینکه دانشگاه ها باید به صنعت کمک کرده و مسئله محور و پژوهش محور باشند، تصریح کرد: دانشجویان با تکیه بر روش های علمی باید به دنبال رفع مشکلات جامعه در حوزه های مختلف از جمله آسیب های اجتماعی ، کمبود منابع آب، توسعه صنعت و… باشند.

وی گفت: دستگاه های اجرایی نیز از نظرات عالمانه دانشجویان و اساتید دانشگاه ها استقبال می کنند.

دکتر رحیمی ابراز امیداورای کرد با همراهی دانشگاهیان شاهد حرکت استان در مسیر پیشرفت و توسعه باشیم.