اجرای ده سناریوی هوشمندسازی اینترنت اشیا در شیراز

توسط منتشر شده در : تیر ۳۰, ۱۳۹۷دسته بندی: اخبار

رییس موسسه آموزش عالی زند شیراز در حاشیه اجرای ده سناریوی هوشمندسازی اینترنت اشیا در شیراز گفت: اینترنت اشیا ظرفیت گسترده‌ای برای ایجاد شغل دارد و بیشتر آن از سوی استارت‌آپ‌ها به وجود می‌آیند.

دکتر مهدی مخبری اینترنت اشیا را از مقوله‌های با اهمیت دانست و تاکید کرد اینترنت اشیا از یک سو فرصت‌های بسیاری را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها جهت کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدها ایجاد خواهد کرد و مدل‌های جدیدی از کسب ‌و کار را به وجود خواهد آورد؛ ولی از سوی دیگر، اگر سازمان‌ها خود را برای مواجهه با IoT هماهنگ نکنند، احتمال دارد در آینده کسب و کار آن‌ها به شدت مورد تهدید قرار گیرد.

وی افزود: استارت‌آپ‌ها راه‌کارها و محصولاتی را در زمینه‌هایی تشخیصی، معاملات تجاری و فروشگاه های فروش محصولات و مدیریت حمل و نقل، بهینه سازی مصرف آب ایجاد کرده و فرصت‌هایی جدید در حوزه‌هایی که در گذشته بسیار مشکل‌آفرین بودند، به وجود آوردند.

او با اشاره به مکانیزه شدن مشاغل، بیان کرد: توسعه در زمینه علم و فناوری همچون تاسیس شرکت های دانش بنیان می تواند مشکلات مربوط به اشتغال زایی را تا حدود زیادی پوشش دهد.

رییس دانشگاه زند شیراز ضمن ارائه خدمات دانشگاه زند، از جمله خدمات دیتای سازمانی، شبکه امن اختصاصی و خدمات دستگاه به دستگاه؛ روند توسعه زیرساخت‌های اینترنت اشیا را تشریح کرد و گفت: این دانشگاه آمادگی دارد در حوزه‌های مختلف با شرکت‌های توانمند جهت ارایه خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا همکاری کند.

او تصریح کرد: دانشگاه ها کانون توجه به دانش روز دنیا بوده که دانشگاه زند شیراز با تربیت کارآفرین و توسعه شرکت ها دانش بنیان می توانند بخش عمده ای از نیاز آنها را پاسخ دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز افزود:  اینترنت اشیا جریان داده‌ی عظیمی را بین مردم و ماشین یا ماشین با ماشین برقرار می‌کند، ما باید زیرساخت‌های فعلی خود را بروزرسانی کنیم تا از توان ایجاد فناوری‌های جدید اطمینان حاصل کنیم.

مهدی مخبری خاطرنشان کرد: اینترنت اشیا در مقیاس کلان رخ نمی‌دهد، مگر اینکه ما رشد قدرتمندی در زیرساخت‌های مخابراتی و ارتباطی داشته باشیم.

گفتنی ست در این برنامه از ۱۰ طرح اینترنت اشیا در زمینه شهر هوشمند، حمل و نقل هوشمند، خودروی هوشمند، سلامند هوشمند، کشاورزی و باغداری هوشمند، امنیت هوشمند، پایش زلزله، خانه هوشمند و صنعت هوشمند  رونمایی و اجرایی شد.

برای دیدن گزارش تصویری اینجا را کلیک کنید